Kezdőlap » Tényfeltáró » Nicholas Crane: Mercator - Az ember, aki föltérképezte a bolygót
Mercator csaknem fél évezreddel ezelőtt készítette az első modern, tudományos megalapozottságú világtérképet. Csodálatra méltó teljesítmény, annál is inkább, mert ezt a politikai instabilitás, a tudományos rivalizálás és a nehéz fizikai körülmények egyaránt nagyon bonyolulttá tették, ráadásul folyton egyensúlyoznia kellett az egyház és a tudomány között. Kitűnően megírt tudományos életrajz.
„... az általános geográfia, amely oly igen szükséges, hiszen nélküle a kereskedők nem juthatnának el a legnemesebb és leggazdagabb régiókba, hogy más népekkel kereskedjenek s minden földre elvigyék a kereszténységet; sem a fejedelmek nem lennének képesek semmi bizonyosat tudni és állítani saját országukról – hacsak nem nagy fáradsággal és túlságosan is megbízhatatlan szolgáikon keresztül –, ha nem léteznének a térképek, országaik és birtokaik hűséges szemtanúi.”
|
Tartalom: |
Személyes megjegyzés az olvasóhoz
1. Egy Gangelt nevű városka 2. Az ígéret földje 3. A határfolyóknál 4. A Kastély 5. Háromszögelés 6. A "matematikai ékszer" és más hasznos eszközök 7. Ismeretlen és felfedezetlen 8. Mennyei hölgyek 9. Terra Sancta 10. Amerika elnevezése 11. Gent bukása 12. Latin betűk 13. Egy tökéletesebb glóbusz 14. Ellenség a falaknál 15. A legigaztalanabb üldöztetés 16. Egy karcsú ifjú Északról 17. A múzsákhoz méltó hely 18. A frankfurti vásár 19. Kémek és bíborosok 20. René birtoka 21. Vadászok a hóban 22. Tanulmány az egész világegyetemről 23. Idő... 24. ...és hely 25. "...kedvelik, szeretik, beszerzik és használják..." 26. A javított Ptolemaiosz 27. "Ékesítsd Britanniádat!" 28. Az új geográfia 29. Az apokalipszis 30. Atlasz 31. Teremtés
Epilógus Mercator főbb műveinek kronológiája Válogatott irodalom Illusztrációk jegyzéke Név- és tárgymutató |