Kezdőlap » Menedzsment, üzlet » Jeffrey K. Liker: A Toyota-módszer - 14 vállalatirányítási alapelv
Kevesebb munkaórával, minimális raktárkészlettel, a legjobb kocsikat gyártja a lehető legkevesebb utólagos szervizeléssel a Toyota. A világ összes gyára számára a Toyota a példakép, sikere elképesztő. A szerző 14 vállalatirányítási alapelvet mutat be, amely egy vállalat működési hatékonyságának növelését szolgálhatja.
Napjainkban a vállalatok világszerte arra törekednek, hogy sikeresen alkalmazzák a folyamatok felgyorsítására, a veszteség kiküszöbölésére és a minőség fejlesztésére irányuló radikális módszereket, amelyeket elsőként a Toyota vezetett be. De vajon a lean eszközök és technikák alkalmazásán túl fel tudják-e tárni, hogy valójában mi a Toyota sikerének alapja?
A Toyota-módszer bepillantást nyújt abba, miként alkalmazza maga a Toyota a lean vállalatirányítást, és részletesen bemutatja a Toyota minőség- és hatékonyságközpontú kultúrájának alapelveit.
A könyv bemutatja, gazdasági-ipari ágazattól függetlenül, hogy hogyan gyorsíthatók az üzleti folyamatok, hogyan fejleszthető a termék és szolgáltatás minősége, hogyan csökkentsük a költségeket, hogyan versenyezhetünk lépésről lépésre a Toyota elképesztő sikerével.
A Toyota lean („karcsú”) rendszere az ipari és szolgáltatási vállalatok körében egyaránt forradalmat indított el. Ezzel új, a tömeggyártás utáni korszak vette kezdetét. A Toyota-módszer bemutatja, hogyan fejlődött, és hogyan emelte magasabb szintre a gyártást a Toyota termelési rendszere. Mindezt az alumínium ereszcsatornák gyártásától a műszaki tervezésen át az alkatrész-raktározásig számos különféle ágazatban tevékenykedő vállalat példája is illusztrálja, amelyek a Toyota módszerei segítségével jelentősen növelték teljesítményüket.
A Toyota-módszer részletesen tárgyalja a Toyota Termelési Rendszere mögött rejlő alapvető vállalatirányítári elveket, és megtudhatjuk, hogyan hoz létre a Toyota ideális környezetet a lean technikák és eszközök megvalósításához az alábbi módszerekkel:
1. Támogatja a folyamatos fejlődés és tanulás kultúráját. 2. Kielégíti az ügyfelek igényeit (és ugyanakkor kiküszöböli a veszteséget). 3. Már első alkalommal is megfelelő minőségben termel. 4. A cégen belül neveli ki a vezetőket, nem kívülállók körében toboroz. 5. Minden alkalmazottat megtanít a probléma-megoldásra. 6. Mindkét fél előnyére együtt növekszik a beszállítóival és a partnereivel.
|
Tartalom: |
Ajánlás a magyar kiadáshoz
1. fejezet - A Toyota-módszer: a kiváló működés mint stratégiai fegyver 2. fejezet - Hogyan lett a Toyota a világ legjobb termelővállalata: a Toyota család és a Toyota Termelési Rendszer története 3. fejezet - A Toyota Termelési Rendszer központi eleme: a veszteség felszámolása 4. fejezet - A Toyota-módszer 14 alapelve: a TPS mögött rejlő kultúra rövid összefoglalása 5. fejezet - A Toyota-módszer a gyakorlatban: a Lexus megalkuvást nem ismerő kifejlesztése 6. fejezet - A Toyota-módszer a gyakorlatban: új évszázad, új üzemanyag, új formatervezési eljárás - a Prius
II. RÉSZ - A Toyota-módszer üzleti alapelvei
II. SZAKASZ: A megfelelő folyamat meghozza a kívánt eredményt
8. fejezet - 2. alapelv: Hozzunk létre megszakításmentes folyamatáramlást, hogy felszínre hozzuk a problémákat! 9. fejezet - 3. alapelv: Használjunk húzórendszereket a túltermelés elkerülésére! 10. fejezet - 4. alapelv: Egyenlítsük ki a termelést (heijunka)! 11. fejezet - 5. alapelv: Álljunk meg és orvosoljuk a problémákat, így már az első alkalommal is kiváló minőséget érünk el! 12. fejezet - 6. alapelv: A feladatok szabványosítása a folyamatos fejlesztés és az alkalmazottak önállósításának alapja 13. fejezet - 7. alapelv: Alkalmazzunk vizuális visszajelzést, így nem maradnak rejtve a hibák! 14. fejezet - 8. alapelv: Csak megbízható, alaposan tesztelt, a munkatársainkat és a folyamatainkat szolgáló technológiát használjunk!
III. SZAKASZ: Teremtsünk értéket a vállalatnál a munkatársak és a partnerek fejlesztésével!
16. fejezet - 10. alapelv: Fejlesszünk kivételes, a cégfilozófia szellemében dolgozó munkatársakat és csapatokat! 17. fejezet - 11. alapelv: Tiszteljük partnereink és beszállítóink hálózatát: adjunk nekik feladatokat és segítsünk nekik, hogy fejlődjenek!
IV. SZAKASZ: A problémák gyökerének folyamatos orvoslása hozzájárul a vállalat tanulási folyamatához
18. fejezet - 12. alapelv: Első kézből szerezzünk információt, hogy teljes mértékben megértsük a helyzetet (genchi genbutsu)! 19. fejezet - 13. alapelv: Lassan, konszenzus útján, minden lehetőség gondos mérlegelése után hozzuk meg, majd gyorsan valósítsuk meg a döntéseket! 20. fejezet - 14. alapelv: Váljunk tanuló vállalattá a szüntelen, folyamatos önkritika (hansei) és a folyamatos fejlesztés (kaizen) segítségével!
III. RÉSZ - A Toyota-módszer alkalmazása vállalatunknál
22. fejezet - Építsük fel a saját lean, tanuló szervezetünket a Toyota-módszer segítségével!
Jegyzetek |