Albert Einstein mitikus figurája – szélborzolt hajával, zokni nélkül, pipával a szájában – révén minden idők egyik legnagyobb és legszeretettebb tudósaként marad meg emlékezetünkben. Elméletei oly mélyek és sokatmondók, hogy évtizedekkel ezelőtt tett kijelentései és jóslatai – még a tévedésnek bizonyulók is – a mai napig visszaköszönnek a tudományban és az újságok hasábjain.
Ám munkája („olvasni Isten elméjében”) gyakran félreértett, vagy nem teljesen tiszta nemcsak a mindennapi ember, hanem a tudóstársadalom számára is. Einstein vallotta, hogy ha egy új elmélet nem egy gyermekek számára is jól érthető, konkrét képből indul ki, akkor valószínűleg semmit sem ér.
Éppen ezért Michio Kaku, korunk elismert elméleti fizikusa, frissen és újszerűen mutatja be Einstein úttörő munkáját. Egyszerű, jól körülírható képeket használva kiindulópontnak mindennél pontosabban vázolja fel máig ható örökségét.

|
Előszó: Miért kell új szemmel vizsgálni Einstein örökségét?
I. rész ELSŐ KÉP: VERSENYFUTÁS A FÉNYSUGÁRRAL
1. Az Einstein előtti fizika 2. Korai évek 3. A speciális relativitáselmélet és a „csodák éve”
II. rész MÁSODIK KÉP: A MEGGÖRBÜLT TÉRIDŐ
4. Az általános relativitáselmélet és „életem legszerencsésebb gondolata” 5. Az új Kopernikusz 6. A Nagy Bumm és a fekete lyukak
III. rész BEFEJEZETLEN KÉP: AZ EGYESÍTETT MEZŐELMÉLET
7. Egyesítés és harc a kvantummal 8. Háború, béke és E=mc² 9. Einstein profetikus öröksége
Köszönetnyilvánítás Felhasznált irodalom Jegyzetek Név- és tárgymutató
|
Michio Kaku a New York-i City College elméletifizika-professzora. A mindenség elméletének megalkotásában Albert Einstein munkáját folytatja, vagyis a természetben megtalálható négy magerő egyesítését tűzte ki célul. Népszerű tudományos ismeretterjesztő művek, többek között a Hipertér (Hyperspace) és a Párhuzamos világok (Parallel Worlds) szerzője.
|