Kezdőlap » Személyiségfejlesztés » Edward de Bono: Nem minden fekete vagy fehér
Edward de Bono ebben a könyvben azt a tézist fogalmazza meg, hogy túl nagy súlyt fektetünk a logikai alapú következtetésekre. A logikai gondolkodás az állítások igaz vagy hamis voltának megfontolásán alapul. Elsődleges hasznossága olyan szituációkban mutatkozik meg, amelyekben számíthatunk arra, hogy a tények továbbra is tények maradnak - más szóval, olyan körülmények között, amelyekben nem valószínű, hogy előáll bármi új és váratlan tényező.
De Bono rendszerében a dolgok másik oldala a percepció: az észlelés és érzékelés. Amikor a körülöttünk levő világot szemléljük, azt látjuk (ha elég figyelmesek vagyunk), ami valójában ott van, akkor is, ha az, ami valójában ott van, nem az, amire számítottunk. Ha azonban a körülöttünk levő világról az elménkkel elképzelhető lehetőségek felé fordítjuk a figyelmünket, az észlelés mindjárt nem működik olyan jól. Gyakran csak akkor vesszük észre a nyilvánvalót, amikor már késő, vagy amikor már valaki más is észrevette, és felhívja rá a figyelmünket. Gyakran előfordul, hogy a valóságban egyáltalán nem az van, amit gondolunk.
Részlet Brian Josephson előszavából
|
Tartalom: |
Előszók
Bevezetés
Gondolkodásunk rendszere
Melléklet
Név- és tárgymutató
|
A szerzőről: |
Edward de Bono szaktekintély a kreatív gondolkodás, valamint a gondolkodás mint képesség fejlesztésének területén. Több ezren írnak számítógép-programokat, Edward de Bono azonban az emberi elme számára ír programokat. Az emberi elme, mint önszerveződő információs rendszer működésének megértéséből létrehozta a laterális gondolkodás módszeres, kreatív eszközeit. Ő alkotta meg a párhuzamos gondolkodás gyakorlatát és írta a Six Thinking Hats (A gondolkodás hat kalapja) című könyvet. Az észlelésen alapuló (perceptuális) gondolkodásban alkalmazott eszközeit (CoRT, DATT) az oktatásban és az üzleti életben széles körűen alkalmazzák.
Edward de Bono gondolkodás-iskola módszereit vezető világcégek alkalmazták, többek között az IBM, a Microsoft, a Prudential, a British Telecom (Egyesült Királyság), az NTT (Japán), a Nokia (Finnország) és a Siemens (Németország). Az ausztrál krikett válogatott is a segítségét kérte, hogy minden idők legsikeresebb krikett csapata lehessen. Dél-Afrikai tudósok egy csoportja Dr. De Bono-t beválasztotta a közé a 250 ember közé, akik a történelem folyamán a legnagyobb hatással voltak az emberiségre. Egy vezető ausztrál üzleti lap a legnagyobb kortárs látnokok közé sorolta. Az Accenture, egyik igen jelentős tanácsadócég az 50 legbefolyásosabb üzleti gondolkodó egyikének tekinti. Edward de Bono módszerei egyszerűek, de hatásosak. Egyik módszerének alkalmazása egy acélgyártó cégnek egyetlen délután alatt 21000 ötletet eredményezett. Tanított gondolkodást Nobel-díjasoknak és Down-kóros gyerekeknek. |