Kezdőlap » Önfejlesztő könyvek » Edward de Bono: A hat értékmedál - Változtassunk a gondolkodásunkon!
"Képzeljünk el egy főzőversenyt, ahol egy hosszú asztalnál hat bajnok séf áll! Mindegyiknek pontosan ugyanazok a hozzávalók állnak a rendelkezésére. Ki nyeri a versenyt?
Azt gondolnánk, az, aki ugyanazt az ételt sokkal jobban készíti el.
A győztes azonban az lesz, aki ugyanazokból a hozzávalókból különleges értéket hoz létre: olyan ételt készít, amilyenre a többiek nem is gondoltak.
Edward de Bono egy olyan új gondolkodási módszert mutat be, amely értékeink felméréséhez ad egy használható keretet, hogy megalapozottabban és biztosabban döntsünk az élet bármely területén."
|
Tartalom: |
BEVEZETÉS
Mire jó a hat értékmedál? Mivel tűnhetünk ki, ha már minden megvehető? Változtassunk a gondolkodásmódunkon!
1. ÉRTÉKEK
Mikor kell felmérnünk értékeinket? Döntések és értékek
2. NEGATÍV ÉRTÉKEK
Hatás
3. KERETEK
Figyelem
4. A HAT ÉRTÉKMEDÁL
Szimbólum
5. AZ ARANY MEDÁL ÉRTÉKEI
Az arany medál értékeinek áttekintése A változás arany medál értékei Az emberi értékek skálája Alapvető szükségletek Melyek az arany medál értékeink?
6. AZ EZÜST MEDÁL ÉRTÉKEI
Célértékek Különböző szervezetek, eltérő célok Működési értékek
7. AZ ACÉL MEDÁL ÉRTÉKEI
Fogyasztói értékek
8. AZ ÜVEG MEDÁL ÉRTÉKEI
Innováció A kreativitás szervezeti kultúrája Törékenység
9. A FA MEDÁL ÉRTÉKEI
Hatás Versenytársak Negatív értékek
10. A RÉZ MEDÁL ÉRTÉKEI
Kinek az érdeke? Hitelesség Melyek a réz medál értékeink?
11. ÉRTÉKÉRZÉKENYSÉG
Kritika
12. PRIORITÁSOK ÉS KONFLIKTUSOK
Értékprioritások
13. TERVEZÉS
Problémamegoldás
14. AZ ÉRTÉKEK MÉRTÉKE
Számok Erős értékek Negatív értékek
15. HASZON ÉS KÖLTSÉG
Döntések
16. KEVÉSBÉ NYILVÁNVALÓ ÉRTÉKEK ÉS FORRÁSAIK
Kommunikációs értékek
17. ÉRTÉKHÁROMSZÖG
Az értékháromszög felépítése Ezüst medál Értékintenzitás Negatív értékek Összehasonlítás
18. ÉRTÉKTÉRKÉP
Listázás Negatív értékek Összesített térképek
VICTERI-CSOPORTOK
ÖSSZEGZÉS
Meglátni az értékeket Észlelés és kommunikáció
NÉV- ÉS TÁRGYMUTATÓ
|
A szerzőről: |
Edward de Bono szaktekintély a kreatív gondolkodás, valamint a gondolkodás mint képesség fejlesztésének területén. Több ezren írnak számítógép-programokat, Edward de Bono azonban az emberi elme számára ír programokat. Az emberi elme, mint önszerveződő információs rendszer működésének megértéséből létrehozta a laterális gondolkodás módszeres, kreatív eszközeit. Ő alkotta meg a párhuzamos gondolkodás gyakorlatát és írta a Six Thinking Hats (A gondolkodás hat kalapja) című könyvet. Az észlelésen alapuló (perceptuális) gondolkodásban alkalmazott eszközeit (CoRT, DATT) az oktatásban és az üzleti életben széles körűen alkalmazzák. Edward de Bono gondolkodás-iskola módszereit vezető világcégek alkalmazták, többek között az IBM, a Microsoft, a Prudential, a British Telecom (Egyesült Királyság), az NTT (Japán), a Nokia (Finnország) és a Siemens (Németország). Az ausztrál krikett válogatott is a segítségét kérte, hogy minden idők legsikeresebb krikett csapata lehessen. Dél-Afrikai tudósok egy csoportja Dr. De Bono-t beválasztotta a közé a 250 ember közé, akik a történelem folyamán a legnagyobb hatással voltak az emberiségre. Egy vezető ausztrál üzleti lap a legnagyobb kortárs látnokok közé sorolta. Az Accenture, egyik igen jelentős tanácsadócég az 50 legbefolyásosabb üzleti gondolkodó egyikének tekinti. Edward de Bono módszerei egyszerűek, de hatásosak. Egyik módszerének alkalmazása egy acélgyártó cégnek egyetlen délután alatt 21000 ötletet eredményezett. Tanított gondolkodást Nobel-díjasoknak és Down-kóros gyerekeknek. Edward de Bono orvosi (Málta), bölcsész (Oxford), filozófiai doktori (Oxford), bölcsészdoktori (Cambridge) és teológiai doktori (RMIT) diplomát szerzett. Konzultációs órákat tart az oxfordi, cambridge-i, londoni egyetemen, valamint a Harvardon. Oxfordban Rhodes ösztöndíjas volt. 67 könyvet írt, melyeket 37 nyelvre fordítottak le. |