Kezdőlap » Menedzsment, üzlet » Daniel T. Jones, James P. Womack: Lean szemlélet
A szerzőpáros alapműve egyfajta szemléletet mutat be: azt, hogyan tehetünk szert a folyamatos fejlesztés képességére, hogyan alakíthatjuk folyamatainkat a valós vevői igényekhez, és hogyan teremthetünk minőségorientált, rugalmas szervezetet, amely a teljes ellátási lánc mentén a valódi értékteremtésre koncentrál. Ráadásul mindezt egyre kevesebb ráfordítással. Ha sikeresen elsajátítjuk e szemléletet, megtanulhatunk elérni "egyre kevesebből egyre többet".
A Lean Thinking 2003-as kiadásának előszava is érinti az akkori válságot:"Az érdeklődés hatalmas lendületet vett, amikor végül mégis beigazolódott az előrejelzés: 2001-ben recesszió, majd 2002-ben pénzügyi hanyatlás következett be. A lean szemlélet 2001-ben - közel öt évvel a megjelenése után és mindennemű népszerűsítés nélkül - újra felkerült a Business Week népszerűségi listájára az üzleti könyvek kategóriájában. Kiadónk szerint ez példa nélküli eset volt." A nemzetközi tapasztalat tehát azt mutatja, hogy a szerzők biztos útmutatóval szolgálnak ahhoz, hogy a vállalatok hogyan tudják túlélni a nehéz időszakokat, és ami még fontosabb, hogyan tudnak felkészülni a jövőben az ehhez hasonló helyzetekre.
A könyv szerzői rengeteg adat, esettanulmány és teljesítmény elemzésével kezdték munkájukat, küldetésüknek tekintve a klasszikus tömegtermelés paradigmái között rekedt vállalatok fejlesztését. Bebizonyosodott, hogy a tömegtermelés kevésbé hatékony módszerei, elvei és szokásai megértek a váltásra, és kibontakozóban van egy új irányzat, amely már nem pusztán új módszerek és technikák alkalmazását jelenti. A szerzők, James P. Womack és Daniel T. Jones különféle vállalatok tapasztalatait elemezve kereste azokat az általános érvényű szabályokat, amelyek technológiától, terméktől és piaci tevékenységtől függetlenül sikerre vezették azokat. Munkájuk eredményeképpen letisztult az az öt alapelv, amelyek ma a lean szemlélet alappilléreit jelentik. Meglátjuk majd a könyvben, hogy a recept viszonylag egyszerű, és egyúttal ebben rejlik annak nehézsége is. A könyv számtalan gyakorlati példája utat mutat a sikeres alkalmazáshoz, összefoglalva az esetleges buktatókat és nehézségeket is.
|
Vélemények a könyvről: |
„A lean bevezetés legnagyobb kihívása az emberek gondolkodásmódjának átformálása. Ha pusztán csak elvárják, hogy új módszerek szerint dolgozzunk, nagyon nehéz előidézni a megszokott, beidegződött mozdulatok megváltoztatását. A lean szemlélet ennél többet jelent: a dolgozókat is bevonja a fejlesztésekbe, és megérteti velünk a változás szükségességét.”
Németh Gizella MTD Hungária Kft. - operátor
„Napjainkban egyre nagyobb teret hódít a vállalkozások körében a lean gondolkodásmód. Néhányan a gyors siker reményében kezdik el alkalmazni a különböző lean eszközöket, de nem tudnak hosszan tartó, áttörő sikereket felmutatni. Ahhoz, hogy egy vállalat valóban lean termelést tudjon kialakítani, a vezetőknek kulcsszerepet kell vállalniuk. Egyértelmű, tiszta célokat kell megfogalmazniuk, és következetesen kell példát mutatniuk az odavezető úton. Ez a könyv számos gyakorlati példán keresztül ismerteti meg a sikeres lean bevezetés lépéseit, és azokat az eszközöket, amelyek segítségével láttatni tudjuk a meglévő folyamataink gyenge pontjait.”
Hammer Attila Robert Bosch Elektronika Kft. - termelésvezető
„Gondolkodásmód, életvitel, hit vagy épp egyszerű költségcsökkentési eszköz? Mint bármi mást, a lean szemléletet is lehet érteni és félreérteni. Ennek a könyvnek az újra meg újra olvasása biztosan segít rátalálni a megfelelő útra, amely a kiegyensúlyozott és vevőorientált vállalat működéséhez vezet. Javaslom mindenkinek, aki elég merész a jövőbe tekinteni. Ha a leant csupán olyan eszköznek tartja, amivel könnyű költséget csökkenteni, akkor aligha profitálhat ebből a könyvből. Ha viszont elég bátornak érzi magát ahhoz, hogy bejárjon olyan utakat, amelyeket eddig járhatatlannak vélt, akkor teljes szívből javaslom, vágjon bele! Megéri! Ez a könyv megváltoztatja üzleti és magánéleti gondolkodásmódját egyaránt. Üdvözöljk a »bátrak« között!”
Kovac Boris Coloplast Hungary Kft. - ügyvezető
|
Tartalom: |
Beköszöntő a magyar kiadáshoz
I. rész: Lean alapelvek
Bevezetés: A lean szemlélet és a muda
1. Érték
2. Értékfolyamat
3. Áramlás
4. Húzóelv
5. Tökéletesítés
II. rész: Szemlélettől a cselekvésig: a lean átalakulás
6. Az egyszerű eset
7. Egy nehezebb eset
8. A döntő próba
9. Lean szemlélet és a német technika
10. A hatalmas Toyota és a kicsiny Showa
11. Akcióterv
III. rész: A lean szervezet
12. Mederbe terelt áramlás
13. A tökéletesség álma
IV. rész: Utószó
14. A lean szemlélet töretlen fejlődése
15. A forradalom intézményesítése
Utóirat
|
A szerzőkről: |
James P. Womack és Daniel T. Jones több mint 20 éven át működött együtt globális ágazati trendek elemzésében. A The Machine That Changed the World (A gépezet, amely megváltoztatta a világot), a Seeing the Whole (Az egész átlátása) és a The Future of the Automobile (Az automobil jövője) című könyvek társszerzői.
Womack a Lean Enterprise Institute (Lean Szervezeti Intézet) elnöke és alapítója. A nonprofit oktatási és kutatási szervezet székhelye Massachusetts államban, Brookline-ban található. Az intézet abból a célból jött létre, hogy terjessze a lean szemléletet. Jones a Lean Enterprise Academy (Lean Szervezeti Akadémia) elnöke és alapítója. Ez a nonprofit oktatási és kutatási szervezet a Lean Szervezeti Intézet tagszervezete, és vele azonos célokat tűzött ki Európa angolul beszélő régiói vonatkozásában.
A szerzők különféle vállalatok tapasztalatait elemezve keresték azokat az általános érvényű szabályokat, amelyek technológiától, terméktől és piaci tevékenységtől függetlenül sikerre vezették azokat. Munkájuk eredményeképpen letisztult az öt alapelv, amelyek ma a lean szemlélet alappillérét jelentik. A recept viszonylag egyszerűnek tűnik, de éppen ebben rejlik a nehézsége is. A könyv számtalan gyakorlati példája utat mutat a sikeres alkalmazáshoz, összefoglalva az esetleges buktatókat és nehézségeket is. |