Kezdőlap » Pszichológia » Dr. Henry Cloud, Dr. John Townsend: Gyerekhatárok
A nevelés célja – emelik ki a szerzők –, hogy gyermekeink önmagukért felelősséget vállaló és mások iránt figyelmes felnőttekké váljanak. A gyermeknevelésben a kapcsolat fontosságát hangsúlyozzák. A gyerekek a szüleikkel való kapcsolatukban szerezhetnek tapasztalatot a határok működéséről, amikor viselkedésük következményeivel találkoznak, vagy amikor korlátokba ütköznek. A pszichológus és családterapeuta szerzőpáros könyve bemutatja, miként állíthatók a határok a jellemformálás szolgálatába – csecsemőkortól tinédzserkorig. Humorral, konkrét példákkal, az életből vett párbeszédekkel teszik olvasmányossá és a gyakorlatban is jól hasznosíthatóvá könyvüket.
"Mivel a határok nem születnek együtt a gyerekekkel, a szüleikkel való kapcsolaton keresztül kell beépülniük a személyiségükbe. A gyerekek csak úgy tanulhatják meg, hogy kik ők, és miért tartoznak felelősséggel, ha szüleik egyértelmű határokat húznak, és elősegítik, hogy ők is kialakíthassák a maguk határait. A világos határoknak köszönhetően számos nélkülözhetetlen vonás alakul ki a gyerekekben:
|
Tartalom: |
Bevezetés Miért „Gyerekhatárok"?
I. rész: Miért van szükségük a gyerekeknek határokra?
1. A jövő most kezdődik 2. Miből lesz a jellem? 3. Szülők határokkal
II. rész: A határok tíz törvénye
4. Mi lesz, ha ezt teszem? - A vetés és aratás törvénye 5. Saját terhünk hordozása - A felelősségvállalás törvénye 6. Nem vagyok képes bármire, de tehetetlen sem vagyok - Az erő törvénye 7. Nem csak én számítok! - A tisztelet törvénye 8. Nem csak azért, mert muszáj! - A motiváció törvénye 9. A fájdalom ajándék is lehet - A mérlegelés törvénye 10. A dackorszakon túl - A proaktivitás törvénye 11. Jobban érzem magam, ha hálás vagyok - Az irigység törvénye 12. A gépezet mozgásba lendül - Az aktivitás törvénye 13. Az őszinteség a legjobb stratégia - Az őszinteség törvénye
III. rész: A határok működése
14. Gyürkőzzünk neki! - A határok működtetésének hat lépése |